Siber Güvenlik Uzmanlığı

Siber Güvenlik uzmanlığı

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik; bilgisayarları, sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve verileri kötü amaçlı saldırılardan koruma uygulamasıdır. Bilgi teknolojisi güvenliği veya elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinir.

Siber Güvenlik Uzmanlığı

Siber Güvenlik uzmanlığı

Günümüz teknoloji çağı. Hayatımızı idame ettirecek her şeyi sanal dünyadan gerçekleştirebiliyoruz. Hal böyle olunca kişisel güvenliğimiz kadar verilerimizin güvenliği de ön plana çıkıyor. İşte tamda burada ‘Siber Güvenlik Uzmanlığı’ dediğimiz meslek ön plana çıkıyor.

Aslında kendimizce güvenlik tedbirleri aldığımız sanal ortamda gelişen teknolojiler aynı zamanda açıklarında artması anlamına geliyor. Bu açıkların kapatılması ve önüne geçilmesi “Siber Güvenlik Uzmanı”nın  görevlerinden biridir.

Siber saldırılar, siber suçlar ve ddos saldırıları son zamanlardan fazlasıyla karşımıza çıkmakta. Büyük kuruluşlardan bireysel kullanıcılara kadar hemen hemen herkes bu saldırılara maruz kalıyor. Tabi bu saldırıların hedefinde eskiden olduğu gibi sadece sunucular ve bilgisayarlar yok. İnternete bağlı bulunan her aygıt bu saldırıların hedefi haline geldi. Gerçekleşen saldırıları engellemek adına uzmanlara büyük görev düşüyor. Her geçen gün bu sektörde eleman ihtiyacı artmaya devam ediyor.

Kimler Siber Güvenlik Uzmanı Olabilir?

Bu konuda uzman olmak isteyen kişiler sürekli gelişime açık, merak ve araştırma dürtüsüne sahip, dikkat seviyesi yüksek, hacker gibi düşünebilen kişiler olmalıdır. Bu konuda uzman olan kişiler için “eğitimli hacker” denilebilir. Bu konuda uzman kişiler aynı zamanda bir hacker unvanına sahip olur. Eğitimini bilgisayar ve bilişim üzerine tamamlamış herkes gibi teknik eğitim almayan kişiler de özel kurslar aracılığı ile mesleğin gerektirdiği altyapıyı ve sertifikayı alabilirler. TCP/IP internet protokolleri, Linux komutları, Python gibi programlama dilleri, işletim sistemlerinin mantığı, analiz gibi konularda bilgi sahibi olan ve bu bilgileri sürekli güncelleyen kişiler Siber Güvenlik Uzmanı olmaya adaydır.

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olabilirim?

Evet bu konuda çok şanslısınız çünkü hazine bakanlığı destekleri ile hizmet veren BTK Akademi 1 Milyon istihdam projesi kapsamında siber güvenlik uzmanlığı eğitimlerini ve sertifikalarını ücretsiz olarak online kurs şeklinde veriyor. Tek şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gereken bu kursa e-devlet şifreniz ile hemen kayıt yaptırıp online kursunuza başlayabilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanlığı Kursuna Hemen Kayıt Yaptırmak için buraya tıklayınız.

 

Ayrıca bilgi paylaşımı için forumumuza davetlisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir