Pastacılık

pastacılık

Pastacılık İle Hayatınız Yeniden Başlayabilir

Selanik’ten gelen mutfak aşkıyla…

Yedi yaşındayım, sıcak bir yaz günü evde otururken, elime bir tarif defteri geçti, karıştırdım karıştırdım ve buldum vişneli tart…pastacılık 1

Evde vişne var mi hayır.. tart ne biliyor muyum hayır ama öğrenebilirim.

Mutfaktan çıkmadan tek başıma bir kaç saatte elmalı tart yapıp evdekilerin şaşkın bakışlarına maruz kaldım.

Şimdi sizleri yıllar öncesine götürmek istiyorum. Gözlerinizi hafifçe kapatmanızı, rahatça bir derin nefes alarak, düşünmenizi istiyorum. Bir yolculuğa çıkarayım sizi, kendi iç dünyanızda… Nereye mi? Tabii ki çocukluğunuza!

İlk hatırladığınız doğum gününüze…

Pastacılık ile başkalarının hayatlarına dokunun…

Anneniz Babanız varsa kardeşleriniz, sevdikleriniz çevrenizde size gülümseyerek bakıyorlar içtenlikle, güven, sevgi, umut hisleri içindesiniz. Aileniz, sevenleriniz varoluşumuzun yıldönümünü kutlamakta, harika paketlenmiş hediyeler ve doğum günlerinin vazgeçilmezi muhteşem bir pasta ile…

Sıcacık aile ortamında, bol kahkahalı, eğlenceli, anne ve babanızın yanınızda olduğu bir doğum günü, o yediğiniz pastanın tadı hala damağınızda mi? Belki anneniz yaptı belki de size özel olarak seçildi, süslendi. En sevdiğiniz oyuncağınızın pasta hali belki de…

Tam sekiz senedir, çocukların anılarından silinmeyecek ve o eşsiz anılarla bütünleşecek olan o muhteşem pastayı yapmakla geçiriyorum hayatımı.

Yaşımız kaç olursa olsun, varoluşun yıldönümlerinde ilk hatırladığımız çocukluk anılarımıza gideriz. İnşa etmesi yıkıp yeniden yapması mümkün olmayan geçmişten, en parlak en güzel anılarımıza gideriz.

Markamı yaratırken, mutlu çocukluk anılarından yer alabilmek istedim. Yaşı kaç olursa olsun pastasını üflerken içindeki çocuğu hep yaşatanlara pastalar yaptım. Sadece doğum günü ile sınırlı kalmadım. Hayatlarını birleştirmek isteyenlere hatta elli yıl önce birleştirmiş olanlara, dünyaya bir mesajı olanlara  tatlı birer etki bıraktım, nişan, düğün bekarlığa veda hatta bazen taraftarı olduğu takımın logosu ile süslenmiş  pastalar yaptım.

Çocukluğuma dair aklımda Selanikli anneannemin revani, kalburabastı, nefis kekler ve eşsiz ev yemekleri var. Şanslı bir çocukmuşum, evin kalbi mutfakta atar, kocaman masalarda yemekler yenirdi. Sevgiyle pişirilmiş nefis yemekler, tatlılar…

Özenle yapılmış bir pastayı tattığında hatta gördüğünde bile mutlu olmayacak kimseyi tanımıyorum. Hayata dokunan pastalar yapmak amacıyla çıktığım bu yolda bilgiyi paylaşmanın önemine inanıyorum.

pastacılık 2Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye bölümünden mezun olarak beş yıllık kurumsal çalışma yaşamı sonrasında kurduğum markam kariyerimi şekillendirdi, bir de turizm otelcilik bitirdim, devler de beni pastacı olarak tanısın diye pasta ustalığı eğitimi tamamladım. Dünya çapında Yenilebilir Sanat olarak adlandırılan mesleğimi geliştirmek adına Taşfed başkanı Nilay Bektaş Mağralı’dan özel figür ve pasta eğitimleri aldım.

Anlayacağınız o ki, iki üniversite mezunu olmak, sayısız sertifika ve bilime olan açlık  sevdiğiniz işi yapmanıza her zaman destek oluyor.

Ürünlerimi ev ortamında, hijyen kurallarına uygun, en kaliteli malzeme ile maksimum özen ve incelik ile üretmek amacım oldu.

2015 yılında “katılımcı mutfak” projesiyle seçilmiş olduğum Avrupa Birliği onaylı kadın girişimcilik programı sırasında aldığım eğitimler sonucunda “uluslar arası girişimci pastacı” unvanına hak kazandım. İngiltere’den gelen ekiplerin röportajları sırasında hobimi işe çevirmenin avantajlarını anlattım.

Siz hayal edin biz gerçekleştirelim mottosu ile çıktığım bu yolda, müşterilerimin memnuniyeti her şeyden önde oldu benim için.

Şimdi ise yeni bir mottom var. “Kelebek etkisi” Edward N. Lorenz’in ortaya koyduğu bir teoridir Kelebek etkisi.

Mutlu  yaşanmış bir çocukluk, mutlu bireyler ve mutlu bir toplum. Sadece bir pasta deyip geçmeyin, nasıl makro bir etki yaratabileceğinizi hayal edin. Küçük değişiklikler ile büyük sonuçlar doğurabilirsiniz, yeter ki isteyin.

Yapmış olduğum ürünleri instagram hesabımda görebilirsiniz.

Pastacılık hakkındaki fikirlerinizi forumumuzda bizimle paylaşabilirsiniz. Forumumuza gitmek için tıklayınız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir