Online Yaşam Koçluğu

yasam kocu

Online Yaşam Koçluğu

Evinizden verebileceğiniz hizmetler arasında günümüz yaşam koşullarına uygun olarak “Yaşam Koçluğu” mesleği de bulunmaktadır. İlk olarak “Yaşam Koçluğu” nedir bu konuya değinmek gerekir.

Yaşam koçu insanların hayatlarını, günlük rutinlerini, aile ve iş yaşantılarını baz alarak yapılan değerlendirmeler sonucunda önerilerde bulunan, bunları düzenlemesine yardımcı olan, yol göstermeye çalışan bir meslek türüdür. insanların diğer insanlarla olan ilişkilerini ve yaşam tarzlarını hayatlarını daha mutlu yaşamalarını sağlayacak şekilde yardımcı olmaya çalışır. Sabah kalkma saatinden, beslenme şekline, uyuma şekillerine kadar destek veren bir terapi uygulaması da diyebiliriz.

 

Kimler Online Yaşam Koçu olabilir?

yasam koclugu 2Aslında insanlık tarihinin ilk aşamalarından beri ismi yaşam koçluğu olmasa da bir büyüğe danışalım şeklinde yaşam koçlarına başvuruyoruz hali hazırda. Bir dostumuz bir aile büyüğümüz bile bize bu konularda bizlere yol gösterebilir. Ama günümüz koşullarında bu imkanlar kısıtlanmakta herkes kendi hayatına yoğunlaşmakta olduğu için yaşam koçluğu adında yeni bir meslek türü ortaya çıkmıştır. Yani tamamen ihtiyaçlarımız neticesinde ortaya çıkmış bir meslek türüdür.

Evet herkes yaşam koçu olabilir. Ancak herkes istediği başarıya ulaşamaz. Psikoloji ve sosyoloji bilim dallarında eğitim almış kişiler bu meslek için daha uygundur. Bugün birçok üniversite meslek eğitim merkezinde bu tarz eğitimler verilmektedir. Eğer hali hazırda bir yaşam koçu değil iseniz bu tarz bir eğitim alarak uygun gördüğünüz şekilde siz de bu mesleğe başlayabilirsiniz.

Yaşam koçluğunda günümüz teknoloji koşulları, online görüşme olanakları bu hizmetin evimizden verilmesine olanak sağlamaktadır. Evinizden bu hizmeti kolaylıkla ihtiyaç duyan kişilere verebilir. Bunun karşılığında bir gelir elde edebilirsiniz. Alacağınız geri dönüşler ve referanslar bu meslekte ilerlemenize oldukça katkı sağlayacaktır.

Unutulmamalıdır ki insanların hayatlarına dokunmak ve olumlu katkılarda bulunmanın manevi hazzı oldukça yüksektir. Ancak bu tarz dokunuşlar ciddi sorumluluk gerektirmektedir. İyi analiz yapılmadan yapılmış bir yanlış yönlendirme istenmeyen olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu mesleği icra ederken sorumluluklarımızın bilincinde olmamız ve bu konuda kendimizi geliştirmemiz çok önemlidir.

Karşımızda ki kişinin bir insan olduğunu hiç bir zaman unutmamalı ve insani değerlere uygun şekilde mesleğimizi icra etmemiz gerekmektedir.

İnsanların hayatlarına güzel dokunuşlar yapacağınız, sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir