İçerik Yazarlığı Yapmak

icerik yazarligi 2

İçerik Yazarlığı Yapmak

Evden para kazanma yolları hakkında artan farkındalığın bir nedeni var! İşsizlik giderek artıyor, çalışma koşulları zorlaşıyor ve evet, artık “patron” zihniyeti tartışılıyor. İnternetten para kazanma yöntemlerinin farklılaşması, çeşitli yetilere sahip olan kişilerin ek gelir elde etme ya da kariyerini bambaşka bir alana kanalize etme imkânlarını çoğaltıyor.

Son yıllarda evden para kazanmak isteyen birçok kişi makale yazarak para kazanma fikrine sıcak bakarken bu işin kendine has zorluklarının bulunduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Makale yazarak para kazanmak mümkün, makale yazarak ek gelir elde etmek bir yana sadece bu işe zaman ayırarak tek geçim kaynağına dönüştürmek olası. Peki nasıl?

İçerik yazarlığı hakkında hazırladığımız bu yazımızda içerik üreticilerinin tam olarak ne iş yaptıklarından, bu işi yaparken nelere dikkat ettiklerinden (nelere dikkat edilmesi gerektiğinden!), içerik yazarlığı yaparak ne kadar para kazanılabileceğinden ve içerik yazarlarının sahip olması gereken niteliklerden bahsedeceğiz. Paraevde.com ailesi olarak şimdiden keyifli okumalar dileriz.

 

icerik yazarligi1Freelance Yazarlık Nedir?

İnternete erişim imkanlarının artması ve artık hemen hemen herkesin kendisine ait bir bilgisayarın bulunması ile freelance para kazanma yöntemleri de çeşitleniyor. Freelance olarak yapılabilecek işler arasında en çok tercih edilenlerden biri de freelance yazarlık olarak ön plana çıkıyor.

 

Freelance yazarlık dendiğinde ilk olarak tamamen yaratıcı içeriklerin üretimi gelse de işin aslı olay tam anlamıyla o şekilde ilerlemiyor. Dijital platformlarda yayımlanan içeriklerin çeşitliliği makale yazarak ya da içerik üreterek para kazanmak isteyenlerin alternatiflerini çoğaltıyor.

Makale yazarak para kazanma, özünde özgün içerik üretimi yapmayı gerektiriyor. Şirketlerin web siteleri için “”hakkımızda” yazılarının yazımından ürün detaylarının özgün şekilde yazılmasına, hizmet tanıtımlarından blog üretimine kadar geniş bir yelpaze için içerik üretenler “makale yazarı” olarak tanımlanabiliyor. Ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi freelance yazarlık yapmak düşünüldüğünden çok daha geniş bir çerçevede değerlendirilmeli ve bu hizmet kapsamına reklam metinlerinin, sosyal medya içeriklerinin ve hatta kurumsal firmalar için yapılan müşteri yorumlarının yazımı gibi içerik türlerinin olduğunun bilinmesi gerekiyor.

 

Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Evde makale yazarak para kazanmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken belli başlı konular bulunuyor. Bunların başında da özgünlük geliyor. İçerik yazanların büyük bir kısmı ne yazık ki farklı sitelerden aldıkları içerikleri kopyalayarak yeni bir içerik ürettikleri yanılgısına düşüyor. Zaman kazandıran ve süreci kolaylaştıran bu yöntem ne kısa ne orta ne de uzun vadede işe yarıyor. Özgün olmayan içerikler kolay bir şekilde tespit edilebildiği için özgünlükten yoksun içerik üretenler ciddi bir prestij kaybına uğruyor. Sonrasında yeni iş almak ve yeni bir projeye adım atmak da dolayısıyla pek mümkün olmuyor.

İçerik üretimi yaparken özgünlük dikkat edilmesi gereken tek kriter de değil. Özgün ama aynı zamanda anlatım bozukluğu, imla ve yazım yanlışlıkları yapılmayan içeriklerin üretilmesi gerekiyor. Bireysel ya da kurumsal bazda içerik talebi olanlara bu kriterleri karşılamayan içerikler üretmek imaj kaybına neden olabiliyor. En basitinden şu şekilde düşünün, bir web sitesine girdiğiniz ve dikkatinizi çeken bir konu hakkında yazılan bir makaleyi okuyacaksınız. Başladığınız anda anlatım bozuklukları ve yazım yanlışları ile karşılaşmak ister misiniz? Karşılaştınız diyelim okumaya devam eder misiniz? İşte olayın özü de tam olarak bu, okunmaya değer ve talep sahibinin imajına zarar vermeyecek içeriklerin üretilmesi. Aksi tam bir facia ile sonuçlanabiliyor.

İçerik üretimi noktasında hedef kitle analizi büyük bir önem taşıyor. Bireyler arasındaki demografik farklılıkların dahi düşünülmesi o içeriğin değerli ya da “niteliksiz” olarak değerlendirilmesine neden oluyor. Hemen bir örnekle ne demek istediğimizi açalım. Eğer hedef kitlesi düşük gelir düzeyindeki kişilere hitap eden bir gıda işletmesi için yazı yazıyorsanız o yazıda Fransız mutfağının seçkin tatlarından olan “l’escargot” hakkında bilgi vermemelisiniz. Elbette verebilirsiniz ancak ne amaca yönelik bir iş çıkarmış olursunuz ne de başarılı olarak nitelendirilirsiniz. Hedef kitleyi tanımak, beklentilerini ve ihtiyaçlarını fark etmek bu nedenle oldukça önemli.

Her içerik aynı değildir. İçeriklerin amacı ve hitap ettiği kitle özelinde maruz kalacağı değişimlerin kullanılan dil ile yansıtılması  gerekir. Kurumsal bir firmanın hizmet içeriklerinde kullanılan dil ile blog yazılarında kullanılan dil değişebilir, değişmelidir. Bu biraz da kitle ve beklentilerle ilişkilidir. Aynı şekilde güzellik önerileri sunan bir sitenin içeriklerinde tercih edilen dil ile hukuk hakkında hizmet veren bir kurumun içeriklerindekinin de aynı olması beklenmemelidir. İçerik yazarlarının verdikleri hizmetin özünü kavraması ve bu öze en uygun dili belirlemesi gerekecektir.

 

İçerik Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanmayı düşünüyorsanız eminiz ki bu sorunun yanıtını merak ediyorsunuzdur. Aslında “içerik yazarak şu kadar para kazanılır” gibi bir söylemde bulunmak çok da doğru olmayacaktır. Evden makale yazarak kazanılabilecek gelir kişinin yaptığı işlerin başarısına, bulduğu müşterinin ücret politikasına, aldığı siparişin hacmine ve yaptığı işi pazarlama yeteneğine göre değişiklik gösterebilir.

içerik yazarlığı yapmak

Farklı platformlarda 100 kelime içerik için 1 TL alan metin yazarına da aynı miktardaki iş için 50 TL isteyenine de rastlanılması mümkündür. Bu nedenle elde edilecek gelirin bireysel nitelik taşıdığı söylenebilir. Fakat bir gerçek var ki, bu işte tutunanlar ve sürekli müşteri kazananlar yalnızca metin yazarlığı yaparak düzenli bir gelir elde edebilirler, elde ettikleri gelir sayesinde tek işleri olarak metin yazarlığını benimseyebilirler.

 

İçerik Üretmek İsteyenlere Öneriler

Makale yazarak para kazanmak, internetten para kazanmak isteyenlerin yoğunlukla tercih ettiği ve dolayısıyla rekabetin yoğun olduğu bir iş koludur. Bu iş kolu “yaz, geç” felsefesi benimsendiğinde kârlı bir sonuç ortaya çıkarmaz. Aksine harcanan çaba ve zaman atıl hale gelir.

Metin yazarlarının yabancı kaynaklara başvurması her zaman avantaj sağlayacaktır. Yabancı kaynakların çeşitliliği ve yabancı kaynaklardan yararlanılarak üretilen içeriklerin piyasadakilerden farklı olması metin yazarının hanesine + puan olarak yazılacaktır.

Makale yazarak para kazanmaya başlandığında işin sürekliliğine odaklanılması gerekir. Sürekli müşteri bulmak oldukça zahmetli ve endişe yaratıcı olabilir. Bu nedenle bulunan müşterinin taleplerini en iyi şekilde ve tam zamanında teslim etmek odaklanılması gereken ilk hedef olmalıdır. Bu şekilde düzenli müşteri beklentisine erişilerek kazanç kaygısı ortadan kaldırılabilir.

Evden para kazanmak doğası gereği konforlu olsa da disiplinsiz davranışları kabul etmez. Gün içerisinde belirli bir rutin oluşturulması ve sanki her gün işe gidiyormuşçasına hareket edilmesi zamanın verimli kullanılmasının yanı sıra yeni iş alabilmek için de önemlidir. Disiplin, kararlılık ve zaman zaman iç karartıcı bir karamsarlık bu işin doğasında vardır.

İçerik yazarlığı ile ilgili olarak sorularınızı ve fikirlerinizi forumumuzda burayı tıklayarak iletebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir