HERKES RESİM YAPABİLİR…

resim ana

Herkes Resim Yapabilir…

Merhaba,

Evet, yanlış okumadınız ‘Herkes Resim Yapabilir’; yeter ki içinizde istek ve azim olsun. Bazı pratik temel sanat eğitimi tekniklerini öğrenerek ve azimle çalışarak herkes resim yapabilir.

resimresim1resim2

1980, İstanbul/Kartal doğumluyum. Lise de Grafik Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra ve Üniversite yıllarım da grafik tasarım üzerine çeşitli reklam ajanslarında çalıştım. 1999 Yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümünü kazandım. Eğitimim devam ederken gençliğin verdiği rahatlık ile mi diyelim, yoksa bir delilik mi ? Evlendim. O vakitler bazı mecburiyetlerden dolayı okuluma ara verdim. Bu uzun arada iki güzel evlat yetiştirirken bir yandan da çeşitli kurslar ile sanatta ve ilgi alanlarımda kendimi geliştirdim. 11 yıl sonra yani 2015 yılında ‘yarım kalanlarımı bitirmeliyim’ diyerek eğitim hayatıma geri döndüm. Ve 2017 yılında M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar Öğretmenliğinden mezun oldum. Aynı yılın sonlarında Kartal Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda Ücretli Öğretmenliğe başladım. Covid 19 Salgını sebebi ile kurslarımız kapanana kadar da eğitmenliğe devam ettim.

Pandemi sürecinde bir çok meslektaşım gibi online eğitim vermeye, Resim’e gönül veren ve öğrenmek isteyen kişilere elimden geldiğince destek olmaya devam ediyorum.

 

Resim sanatı birçok şekilde ele alınabilir. Ancak hepsinin temelinde Temel Sanat Eğitimi konuları vardır. Bu bilgiler doğrultusunda çalışarak el ve göz eğitilebilir. Öncelikle bakmaktan çok görmeyi öğrenerek, sonrasında çokça denemeler yaparak, istekli olan herkes resim yapabilir.

resim3resim4resim7

Nedir bu Temel Sanat Eğitimi?

Resim Sanatının temelinde yatan; nokta, çizgi, leke, form, ışık / gölge, açık ve koyu, temek perspektif olarak sıralanabilir. Bu kavramlar ilk başta çok teorik gelip gözünüzü korkutabilir! Ama Korkutmasın. Sıfırdan başlayarak, sizin çalışmanıza bağlı olarak oldukça hızlı ve zevkli bir serüvenin sadece ilk basamakları bunlar. Bu temel bilgilerin ışığında tüm tekniklerin zeminini oluşturmuş oluyorsunuz.

Nedir Bu Teknikler?

En başta en çok sevilen ve en zoru diyebileceğimiz Karakalem çalışmaları, Suluboya, Akrilik ve Yağlıboya çalışmaları. Hatta günümüzde modern sanatın bir parçası olan Boyutlu Resim sanatı, Seramik ve Heykel çalışmalarının bile temeli aynı eğitim ile başlamakta.

Evde olduğumuz şu günlerde tüketimin hat saffa da, Üretimin ise sınırlı olduğu şu zaman da hepimizin ihtiyacı bir uğraş, biraz değişiklik farklı alanlarda kendimize yeni beceriler katabilmek. Ne güzel demiş atalarımız; ‘ İşleyen demir ışıldar’ diye. Bu platformda bir çok hanımın kabuğundan çıkarak, yeni renkler peşinde olduğuna şahit olmak ümit verici. Resim Sanatını ve tekniklerini öğrenerek sadece bu konuda değil hayata bakışınızı değiştirecek, birçok farklı alanda etkisini hissedeceksiniz.

Online olarak, muhtelif uygulamalar ve iletişim ağı ile ister özel, ister grup olarak bu serüvene sizlerde katılabilirsiniz. Bu dersler de hem evinizin rahat ortamın da çalışıyor olacak, hem atölye hissiyatını yaşayacak, sohbet ve samimiyet ile mutlu saatler geçireceksiniz.

resim resim5

Bana ulaşmak ve bu Rengarenk dünyanın bir parçası olmak için;

@Rengarenk_Minekn instagram hesabından,

minekn14@gmail.com e-mail adresinden,

Ya da forumdan aynı isimle mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

Hepinizi Rengarenk dünyama bekliyorum. Mine Kılıç Nacar / Görsel Sanatlar Öğretmeni

HERKES RESİM YAPABİLİR…” yazısında 3 düşünce

  1. Aysun Eren diyor ki:

    Mine Hocam ,Kartal Halk Eğitim kursunda sizinle tanismaktan çok mutlu oldum. Sizinle sanat yolunda resim yapmak üretmek çok verimli ve güzel iletişiminizle su gibi akan zaman…yolunuz açık olsun çok güzel bir adım atmisiniz sizinle ders yapmak tekrar güzel zamanlarda buluşmak gönülden verilen sanat eğitimi bizim uretkenligimizi enerjimizi arttiriyor iyi ki varsınız Mine Hocam🙏🏼🌹

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir