Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik

geri dönüşüm ve sürdürebilirlik

Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik

Her tüketim beraberinde bir atığı getirir.  Atıktan kasıt her zaman “çöp” değildir. Çoğu zaman bizim atık gözüyle baktığımız pek çok şey bir parça yaratıcılık ile eşsiz sanat eserlerine ya da tasarımlara dönüşebilir.

Kağıt en çok tüketilen ve geri dönüşümü en kolay materyallerden biridir. Bir A4 kağıdının üretimi için yaklaşık 16 adet ağaç kesilmekte ve 16 ton litre su harcanmaktadır. Oysaki evlerimizde kağıt atıklarımızı eşsiz tasarımlara dönüştürmek oldukça basit.

Bu yazımızda size , geri dönüşmden gelen ilhamla üretip nasıl kazanç sağlayabileceğinizden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

Dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Bu artış beraberinde tüketimdeki artışı da getiriyor fakat Dünyamızın bu artışa yetecek kadar kaynağı her geçen gün azalıyor.  Geri dönüşümle pek çok materyal tekrar hayata kazandırılabilir. Bu materyallerin başında kağıt gelmektedir. Kağıt geri dönüşümü oldukça kolaydır. Evde basit birkaç malzeme ile hazırlayabileceğiniz kağıt hamuru ile benzersiz tasarımlar yapmanız mümkün.

Gerekli olan malzemeler;geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik

  •  Un
  •  Su
  •  Gazete kağıdı veya peçete
  •  Tutkal

Yapacağınız modele yetecek kadar gazete kağıdını bir leğenin içinde suda yumuşatıp parçalayın. Parçalanmış kağıdı suyuyla birlikte bir kazana-tenekeye koyup 15-20 dakika karıştırarak kaynatın. Uygun bir kaba boşaltarak soğumaya bırakın. Soğuyunca avuç avuç alıp suyunu sıkın ve bir naylon torbaya koyup ufalayın. Ufalanmış kağıda beyaz tutkal ve un katıp ucu enli bir bıçak ile ezerek hamur haline getirin. Naylon torba içinde muhafaza edin. Kullanmaya başlayacağınız zaman yine yeteri kadar tutkal ile yoğurun.

Hamurunuzu oluşturduktan sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Kumbara, vazo, kalemlik, biblo aklınıza gelebilecek pek çok şeyi kağıt hamuru ile yapmanız mümkün.

ParaEvde ailesi olarak doğayı korumanın ne kadar önemli olduğu bilincindeyiz.

Bu ve bunun gibi birçok fikir için forumumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Foruma gitmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir