Evde Takı Tasarımı Yap

Taki tasarim 1

1968 yılı Ankara’da doğdum. 1974 yılından bu yana İzmir’de yaşıyorum. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi “Kimya Mühendisliği” bölümünden mezun oldum ve kurumsal bir şirkette çalışmaya başladım. Aynı yıllarda Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde yüksek lisansı tamamladım. 1992 yılında başlayan profesyonel iş hayatım yoğun bir tempo ile 2014 yılına kadar sürdü. Mesleki tecrübemi artıracak birçok eğitimlere katıldım, proje çalışmalarında bulundum.

Takı Tasarımına Nasıl Başladım?takı tasarım 1

Ta ki günün birinde iç sesimin “yaşam yapmak istediklerini erteleyecek kadar uzun değil” fısıltısını duyduktan sonra profesyonel hayatın dümenini yaratıcı hayata çevirdim. Bitmeyen bir öğrenme tutkusu, öznel üretim aşkı ile küfeme doldurduğum birbirini tamamlayan farklı eğitimler, sanat atölyeleri, araştırmalar ikinci mesleki hayatımın temelini atmamı sağladı.

Küçük bir kız çocuğunun izinden giderek, önce özel sonra uzun dönemli eğitimler ve tekrar öğrencilik günlerine geri dönerek, Dokuz Eylül Üniversitesi “Gemoloji ve Takı Tasarımı Bölümünü” bitirdim. Uzun ve kısa dönemli yaptığım stajlar bugün yapmak istediklerimin temelini oluşturdu.

İkinci mesleğimdeki ilk adımım konusunda hakim bir atölyede eğitmen olarak başladı. Bu deneyim ‘öğretmenin öğrenmekle yarışır bir mutluluk’ olduğunu görmemi sağladı. Daha sonra bireysel eğitimler ve kişisel çalışmalarımı ağırlık vermek üzere Home Atölyemde özel takı tasarımları üretmeye devam ettim.

Takının bir heykel olduğunu, takan kişiyi yansıttığını daha da önemlisi anlatacak büyük bir hikayesi olduğuna inanıyorum. Bizlere dayatılan klişeleşmiş yapınlardan çok özümüzü yansıtan, her kullandığımızda hikayesini fısıldayan takılar ile bütünlük sağlayacağımızı düşünüyorum.

takı tasarım 2Fiilen evrensel değerleri göz önünde bulundurarak, “MOONTİZ” markası ile Home Atölyem’de, öznel hikayesi olan takılar üretmeye devam etmekteyim. Aynı zamanda özel konseptli bireysel eğitmenlik, atölye çalışmalarım da devam etmekte.

Doğaya tutkun, öğrenmeye aşık, sanatın her dalıyla nefes alan, kitaplarla doymaya, müzik ile düşünmeye, yazarak kendini tanımaya çalışan, üreterek bireyselleşen, paylaşarak çoğalan biriyim. Hayatıma dokunanları unutmadan “ben değil, biz” diyebilen biri olma gayretindeyim.

Ayzıt Uysal

@moontiz Ayyyuysal@gmail.com Moontizdesign@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir